صفحه اصلی |   نقشه سایت
 
 
 
   
 
 
 

     

BPR

سيستم مديريت فرآیندهاي کاری (BPMS)  و نسلهاي مختلف سيستمهاي اطلاعاتي

مقدمه

با توجه به توسعه کسب و کار و البته تغییراتی که در قوانین کسب و کار روی می‌دهد، نیاز به سیستمهای برای تعریف، مدیریت، تحلیل و مهندسی مجدد فعالیتهای کسب و کار بیشتر احساس می‌شود. معمولا در گذشته برای مدیریت کسب و کار، نرم‌افزاری انتخاب و فرآیند اجرای کسب و کار مطابق با استانداردهای نرم‌افزار خریداری شده، اجرا می‌گشت. از آنجا که معمولا این استاندارد پکیج‌ها، با نیاز عمومی کسب و کار تحلیل شده است، با تغییر کسب و کار نیاز به تغییرات در روالهای این نرم‌افزارها اجتناب ناپذیر است. نکته دیگر اینکه در بسیاری از موارد در یک کسب و کار یکسان، فرآیندها و روالها متفاوت خواهند بود و کمتر می‌توان کسب و کاری صنعتی را پیدا کرد که 100% با کسب و کار همان صنعت در شرکت دیگری یکسان باشد. با توجه به بالغ شدن کسب و کار سازمانها و شرکتها، میزان انطباق و همپوشانی نرم‌افزارهای استاندارد با فرآیندهای جدید کم و کمتر می‌گردد. از طرف دیگر با دید مدیریت کلان شرکتها، کسب و کارهای مختلفی در یک شرکت ممکن است وجود داشته باشد که امکان ارتباط این استاندارد پکیج‌ها با یکدیگر امکان پذیر نیست و یا بسیار سخت امکان پذیر خواهد بود.
در این مقاله سعی شده است با بررسی نسلهای مختلف سیستمهای اطلاعاتی و در نهایت سیستم مدیریت فرآیندهای کاری یا سیستم مدیریت فرایندهای کسب و کار (BPMS)، معرفی اجمالی از روشهای یکپارچه‌سازی سازمانی و کنترل کلیه فرآیندهای کسب و کار توسط مشتری (و نه شرکت تولید کننده نرم افزار) ارائه خواهد شد.

 1.      نسلهاي مختلف سيستم‌هاي اطلاعاتي

1.1.  نسل اول سيستمهاي مدیریت اطلاعات :استاندارد پکيج‌ها

      این نسل از نرم‌افزارها از دهه 90 به مدت طولانی مورد استفاده شرکتها و سازمانها در جهت مکانیزاسیون فرآیندهای سازمانی به کار گرفته شده‌اند. در حال حاضر هنوز شرکتهای زیادی هستند با خرید نرم‌افزارهای استاندارد و کاربردی که از همین الگو برای مکانیزاسیون فرآیندهای سازمانی استفاده می‌کنند. فرآیند استقرار این نرم‌افزارهای کاربردی، ساده و کاملا کلاسیک بوده و با توجه با استانداردهایی که در نرم‌افزار حوزه کسب و کار دیده شده، مشتری می‌بایست با این شرایط خودش را وفق دهد یا دست کم اینکه نرم‌افزاری خرید کند که بیشتر با شرایط خودش سازگار باشد. ایرادی که در این نسل از سیستمها وجود دارد، عدم انعطاف پذیری و تغییر در فرآیندهای کسب و کار و وابستگی 100% به شرکت تولید کننده سیستم می‌باشد.

1.2.  نسل دوم سيستمهاي مدیریت اطلاعات : سيستمهاي مبتني بر ERP

   قرار بود با این نسل از سیستمها، ضعف نسل اول در خصوص عدم انعطاف‌پذیری و وابستگی به تولید کننده نرم‌افزار برطرف گردد. تا حدی هم این مشکلات برطرف شد. ولی با توجه به هزینه و زمان بسیار بالایی که برای اجرای این سیستمها وجود دارد، بسیار از سازمانها و شرکتها، اجرای آن را متوقف کردند. از سیستمهای مبتنی بر ERP را می‌توان به SAP ، Peoplesoft و Oracle Financials اشاره نمود.

1.3.  نسل سوم سيستمهاي مدیریت اطلاعات : سيستمهاي مبتني بر گردش کار(WFM)

      مبنای کار این سیستمها بر اساس تولید فرم و گردش کاری صورت می‌پذیرد. با توجه به اینکه فرآیندهای کسب و کار به فرمهای الکترونیکی تبدیل می‌شود، شفافیت و وضوح کاری زیادی در آن دیده می‌شود. همچنین با توجه به اینکه این فرمها توسط مشتری تولید می‌گردد، انعطاف پذیری لازم بالا و با هزینه پایین وجود خواهد داشت. ضعف کلی این سیستمها عدم ارتباط برقرار کردن با یکدیگر و در نتیجه عدم یکپارچه‌سازی اطلاعات که باعث افزونگی و تورم اطلاعات در سطح سازمان خواهد شد. ولی در مجموع برای ایجاد و کنترل فرآیندهای ساده، روش مفیدی می‌باشد.

1.4.  نسل چهارم سيستمهاي مدیریت اطلاعات : سيستم مدیریت فرآیندهای کاری(BPMS)

     هدف اصلی این نسل، یکپارچه‌سازی اطلاعات و هماهنگ کردن فرآیندها با یکدیگر می‌باشد. تقریبا از سال 2005 این نسل از سیستمها با توجه بر معماری "سرویس گرا" در حال فراگیر شدن هستند. این نسل از سیستمها، با یک رویکرد منظم عملیات شناسایی، طراحی، اجرا، پایش، کنترل و اندازه‌گیری فرآیندهای کسب و کار را انجام خواهد داد.
در مرحله اول کار، فرآیندهای کسب و کار مدل می‌شوند. بدلیل انعطاف‌پذیری این سیستمها، امکان تغییر در فرآیندهای کسب و کار و در نتیجه مهندسی مجدد و بهینه‌سازی فرآیندها وجود خواهد داشت.
بعد از مدل‌سازی فرآیند کسب و کار، بایستی فرآیندهای مرتبط به همراه ضوابط کاری مدل شده، پیاده‌سازی و اجرا گردد. در مرحله سوم با تعامل و درگیری کاربران و مالکین فرآیندها با نرم افزار، وارد فاز اجرای واقعی سیستم خواهیم شد. در این مرحله با توسط به ضوابط کاری، در هر مرحله کاربران بایستی اطلاعات مورد نیاز فرآیند مرتبط را پر کرده و سیستم را گام به گام نظارت کنند. در مرحله چهارم در صورتیکه ایرادی به لحاظ منطقی وجود داشت و یا نیاز به بهبود فرآیند احساس شد، این کار انجام می‌گردد.


 چرخه BPMS

2.      مزاياي استفاده از BPMS

2.1. ارتباط سیستم گردش کار با سایر سیستم های موجود در سازمان و اجتناب از تولید سیستم های جزیره‌ای.

2.2. امکان انجام بهتر و سریع تر کارهای محول شده.

2.3. ارائه آمار واقعی سیستم و در صورت نیاز مهندسی مجدد.

2.4. سمت محوری در سازمان در مقابل با شخص محوری تقویت می‌شود.

2.5. تزریق قواعد کاری موجود در سازمان به عنوان قوانین هوشمند و پویای سازمانی.

2.6. شناسایی گلوگاه‌ها و ارزیابی عملکرد واحدهای سازمانی.

2.7. کاهش هزینه خرید و توسعه نرم‌افزار کاربردی

2.8. مدیریت یادآوری و پیغام

2.9. جهش و تعالی سازمانی از یک سازمان مبتنی به اطلاعات به یک سازمان مبتنی بر دانش و خرد
 

هرم تعالي سازماني

3.   ريسکهاي استفاده از BPMS

لطفا اين بخش را مشاهده فرماييد.

 
 
         
   

■ مقالات مرتبط با نرم افزار اتوماسيون اداري

■ مقالات مرتبط با BPMS

■ محصولات

● كاهش هزینه های سازمان با اتوماسيون اداری ● تعالی سازمانی با نرم افزار مدیریت فرایندهای کسب و کار ● نرم افزار مدیریت و آرشیو پیمان
● پارامترهای ارزیابی نرم افزار اتوماسیون اداری ● ریسکهای اجرای BPMS ● نرم افزار اتوماسیون اداری كتیبه
● تفاوت نرم افزار اتوماسیون اداري و نرم افزار BPMS ● BPMS و نسلهاي مختلف سيستمهاي مديريت اطلاعات ● نرم افزار BPMS (مدیریت فرایندهای کاری)
● گام به گام حرکت به سوی تعالی سازمانی بخش اول ● BPR چیست؟ ● نرم افزار مدیريت اسناد مهندسی EDMS
● گام به گام حرکت به سوی تعالی سازمانی بخش دوم ● DSS چیست؟ ● نرم افزار حسابداری مالی اُرُد
● گام به گام حرکت به سوی تعالی سازمانی بخش سوم ● BPMS و نرم افزار بایگانی و آرشیو فنی و مهندسی ● نرم افزار حسابداری خزانه‌داری اُرُد
● گام به گام حرکت به سوی تعالی سازمانی بخش چهارم ● BPMS و نرم افزار مدیریت خرید و تدارکات
● ارتباط نرم افزار اتوماسیون اداری كتيبه و سيستم مديريت گردش كار ● مزایا و معایب استفاده از نرم افزار BPMS نسبت به نرم افزارهای استاندارد
● راهكار استفاده از نرم افزار اتوماسيون اداري با پراكندگي جغرافيايي ● BPMS و سیستم مدیریت پروژه
● ارزیابی نیروی انسانی با نرم افزار اتوماسیون اداری ● چالش BPMS و برنامه نويسان
● نرم افزار اتوماسيون اداری رايگان ؟ ● تكامل نرم افزار MIS با نرم افزار BPMS
● مزایای اتوماسیون اداری - بخش اول : ساماندهی الگوهای مكاتبات ● خبرگي نرم افزار BPMS با Workflow خبره
● مزایای اتوماسیون اداری - بخش دوم : نظم‌دهي و نظارت بر ارتباطات ● استفاده از شبکه های عصبی یادگیر در Workflow خبره
● مزایای اتوماسیون اداری - بخش سوم : نظارت بر تكميل نامه ● ایجاد حافظه سازمانی با نرم افزار BPMS
● اتوماسیون اداری و سیستم انتشار اطلاعات (Replication) ● هرم تعالی سازمانی و نرم افزار BPMS
● تهیه شابلون فرایند جهت ارتباط نرم افزار BPMS و نرم افزار حسابداری
● نقش web service ها در يكپارچگي اطلاعات در نرم افزار BPMS خبره
● BPMS و سیستم مدیریت انبار
● BPMS و سیستم پیگیری فروش و CRM
● تفاوت داشبورد مدیریتی و گزارش با دید نرم افزار BPMS
● مثالهایی از ارتباط نرم افزار BPMS با زیرسیستمهای دیگر
● رادار چارت چیست؟ کاربرد رادار چارت در مدیریت پروژه

■ خدمات شبکه

■ ارتباط با مشتری

■ ابزارهای جانبی

راه اندازي و پشتیبانی شبكه درخواست دمو گزارش ساز
نصب و راه اندازی تجهیزات میکروتیک درخواست نمایندگی فرم ساز
  دریافت بروشور آشنایی با شركت  
  ارسال تيكت به واحد پشتيباني نرم افزار  
 
                                   

برخی مشتریان  ■

seprator                  
شركت ام جي اي كوتير ايليا Seprator فرادريا عرشه پژوهشگاه ملي اقيانوسي شناسي شركت گاما شركت نداي علم و صنعت شركت تهران جنوب پژوهش عمران راهوار شركت سازه كيفيت پايدار شركت كان آذين گروه وسام موتور
                 
شركت فرايندسازان انرژي موسسه نصب گستر ساحل سيمان خوزستان شركت آب و فاضلاب استان مركزي شركت سازه‌هاي صنعتي آذران شركت مديريت توليد برق مشهد شركت تهران گروه شركن مهندسي والا انرژي شركت مهندسين مشاور پژوهشهاي ساختماني ايران شركت ثامن سازه عرش
                 
شركت سوربن شمال شركت ماشين سازي ويژه قرارگاه خاتم(ص) ماكاروني رشد فرا تحقيق سپاهان شركت سرمايه گذاري مس شركت ساختماني ايستافر شركت ناورود موسسه عمران صنعت شركت سكوكار
                 

 

   
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شركت مهندسي نرم‌افزار فراتحليل‌گران ورجاوند می باشد